PARA - GAYRİMENKUL DEVLERİ BULUŞTU

GAYRİMENKULÜN Büyük Buluşması-RE360" zirvesi geçen hafta Istanbul'da gerçekleştirildi. Four Seasons Hotel Istanbul Bosphorus'ta yapılan RE360'a 500'ü aşkın üst düzey yönetici katıldı. Organizasyon Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emlak Konut ve TOKI'nin yanı sıra

çok sayıda kamu kuruluşu tarafından desteklenirken, özel sektör, ulusal ve uluslararası mesleki toplum kuruluşlarının da desteğini aldı. Katılımcı profılini yatırımcı, geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, finansçı, danışman, bilişim teknolojicisi, akademisyen, şehir plancısı ve turizmciler oluşturdu. Ahmet Akbalık, Ahmet Çalık, Avi Alkaş, Erden Timur, Süleyman Çetinsaya ve Murat Özyeğin gibi isimler gayrimenkul sektörünün gündemine ve geleceğine dair çarpıcı açıklamalar yaptı. Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, "Yakın bir zamanda uluslararası platforma taşınacak bu büyük buluşmanın hem tüketici hem de sektör için ortak fayda sağlayacağına ve yeni işbirliklerinin önünü açacağına inancımız tam" dedi. Günün büyük ilgi gören oturumlarından biri olan "Gayrimenkul Fikir Önderler' 2017'yi Değerlendiriyor. 2018'den Ne Bekliyorlar"da ise sektörün olduğu kadar Türkiye'nin gündemini de ilgilendirecek değerlendirmeler yapıldı. Avi Alkaş moderatörlüğündeki oturumda Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Nef Icra Kurulu Başkanı Erden Timur, Artaş Inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ve Fiba Holding A.Ş.

Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, sektörün bugünü kadar yarınları için de değerlendirmeler yaptılar. Çalık, Türkiye ekonomisinin 2017'yi her şeye rağmen başarıyla bitirmeye hazırlandığını belirterek, bir Avrupa ülkesinde yaşanması halinde toparlanmanın mümkün olmayacağı 15 Temmuz hain darbe girişiminin millet olma şuuruyla atlatıldığını vurguladı. Tüm yaşanılanlara rağmen ihracatın yüzde 15 arttığını belirten Çalık'ın dikkat çektiği bir diğer nokta Tarihi Ipek Yolu'nun petrol ve gaz boru hatlarının yanı sıra dev ulaşım altyapı çalışmalarıyla yeniden canlanmaya başlaması oldu. Ipek Yolu'nun en önemli noktasında yer alan Istanbul'un cazibesini koruduğunu belirten Çalık, dünyanın her yerinden binlerce yatırımcının Istanbul'dan konut, iş yeri ve arsa satın aldığını söyledi.

AND Gayrimenkul Genel Müdürü Ali Baki Usta, oturumda şunları söyledi: "Bu organizasyonun bizce en önemli oturumlarından biri olan oylama oturumunda yer aldık. Bugüne kadar tüketicilere sorulan ve sektöre ışık tutan araştırma sorularını bu defa gerçek zamanlı oylama ile gayrimenkul profesyonellerine sorduk. Yatırım ölçeğinin büyük olduğu inşaat sektörü ile birlikte ekonomide büyük paya sahip olan, direkt-dolaylı çok fazla

sektörü etkileyen gayrimenkul sektöründe artık belli standartların oluşturulması gerekiyor. Sektörümüzü insanı odağına alan, sürdürülebilir bir çevre ve yaşanabilir kentleri hedefleyen, bugünün ve geleceğin ihtiyaçlarına çözüm üreten, her türlü grilikten uzak, metrekare dışında da değerleri olan bir sektör haline gelmeliyiz. Kişisel deneyimlere, teamüllere, alışkanlıklara, ezberlere, hislere değil, somut, objektif, bilimsel verilere göre karar alan bir hale dönüştürmek zorundayız."