Yük. Mimar İshak Kurtuluş Altun

TUVIMER (Türkiye Veri İşleme Merkezi) Kurucu Ortak ve Genel Müdürü

Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER A.Ş Kurucu Ortak Genel Müdür’ü İshak Kurtuluş Altun, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi’nden 2004 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına üniversite yıllarında mütehaitlik yaparak başlayan Altun, 2000 yılında Çırağan Sarayı Restorasyonu ve 2001 yılından Sabancı Sarıyer Köşkü işlerini yapmıştır.

Mezuniyet sonrası tam burslu yüksek lisans eğitimi Bahçeşehir Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri eğitimini aldığı sırada İstanbul Büyükşehir Belediyesinden Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesi olan Zeytinburnu Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmıştır. Fatih, Bayrampaşa ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm projelerinden koordinator olarak görev alan Altun, ardından İBB Investment Office kurucu koordinatörü olarak 2006 yılına kadar çalışmıştır.

2005 yılından ilk MİPİM deneyiminde Investment Office yürütücüsü olarak bulunmuştur. Cevahir AVM, Levent İETT garajı gibi uluslararası lansmanların yürütücüleri arasında yer almaktadır.

Deprem Master Planı devamında EOCD İstanbul Metropolitan Review çalışmalarında da sektör koordinatörlüğü yapan Kurtuluş Altun, kamu deneyiminden sonra kendi firmasını kurdu. İstanbul için gayrimenkul yatırımları, İstanbul dışından ise kentsel dönüşüm, bölgesel kalkınma ve yerel kalkınma konularından Türkiye geneli ve Kuzey Irak Master Planları’nda çalışmıştır. (Erbil, Khalifan ve Harir master planları) Bu çalışamları ülke ve Dünya Bankası için yapmıştır.

İstanbul Gayrimenkul yatırımları içinde kurulan firma yönettiği fonlar tarafından 2017 yılından satın alınıp Türkiye‘n,n en büyük veri işleme merkezine döndürülmüştür. Bu anlamda öz sermayeli en büyük gayrmenkul fonunu kurduğu ekip ve data ile yönetmektedir.

Bugüne Kadar Ulusal Tv ve Gazeteler İçin Hazırladığı Çalışmalar

  • İstanbul’un Varlık Değerleri Araştırması – İstanbul Boğazı’nın Arsa ve Yapı Değeri
  • İstanbul’un Varlık Değerleri Araştırması – İstanbul’un Arsa Değeri
  • TUVİMER Yatırım Rehberi Araştırması – 2014/2017 Yılları Arasında Konut-Arsa ve Döviz Karşılaştırması
  • TUVİMER Yatırım Rehberi Araştırması – İstanbul’da Gayrimenkul Arzı Rakamları
  • Gayrimenkul Hareketlerinin İzlenmesi – Kanal İstanbul Bölgesi’ndeki Olağandışı Alım-Satım İşlemleri,
  • Şehrin Kanser Hücreleri Araştırması – İstanbul’daki Günlük Kiralık Sorunu

Katıldığı Oturum: