TAKVİM - HEDEF MIPIM 2019

Türkiye’nin MIPIM’e 2019’da aday olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, ‘Bakanlık olarak ne gerekiyorsa yapacağız’ dedi.

Çevre ve Şehircilik BakanYardımcısı Fatma Varank, inşaatsektörünün gelişimi için yoğunçalışmalar yaptıklarını belirterek, "2020bizim için geç. Biz MIPIM'e 2019'daadayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığıolarak bunun için ne gerekiyorsayapacağız" dedi.Turkuvaz Medya Grubu'nun medyasponsoru olduğu Gayrimenkulün BüyükBuluşması-RE360'ta konuşanVarank, 2019'da yabancıyakonut satışından 12 milyardolar gelir beklendiğinihatırlattı. Birleşmiş Milletler'in2017 raporuna göre, dünyanüfusunun 2050 yılınakadar 10 milyara ulaşacağınıbelirten Fatma Varank,"2030'da bu rakamın8.6 milyara, 2050'de ise9.8 milyara ulaşacağıdüşünülüyor. Bu, inşaat vegayrimenkul sektörüne olanilgiyi artırıyor" diye konuştu.Türkiye'de nüfus artışınaparalel olarak her geçen günkonut ihtiyacının artarakdevam ettiğini dile getirenFatma Varank, yıllık 900 bin adet konutinşa edildiğini, bunların 700 bininin desatıldığını anlattı. Varank "Bu durumsektörün ekonomimizdeki yerini işaretediyor. Sektörün büyüklüğü 2012'den buyana gelişmiş ülkelerin çok üzerindeseyrediyor" değerlendirmesinde bulundu.

ÖN HAZIRLIK
Organizasyonun ev sahipliğini üstlenen Alkaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş da RE360'ın MIPIM'e giden yolda önemli olduğunu söyledi. Alkaş, "RE360, gayrimenkulün Avrupa'daki ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan MIPIM'in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'de başlaması için uğraşımızın sonucu" açıklamasında bulundu. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'e sektör temsilcileriyle yıllardır eşlik ettiklerini belirterek, "MIPIM Türkiye için Fransız ortağımız Reedmidem ile görüşme halindeydik. RE360 Buluşması'nı MIPIM Türkiye öncesi sektörün bir tür ön hazırlığı olarak planladık. Rusya, Kazakistan, İngiltere, Ortadoğu ve İtalya'dan katılımcılarımızı ağırladık" dedi.

​STRATEJİK ORTAK GELDİ
RE360, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra, aralarında Emlak Konut ve TOKİ'nin de bulunduğu kamu kuruluşları tarafından destekleniyor.
RE360'IN ana sponsporluğunu Aremas üstlenirken; basın sponsoru Turkuvaz Medya Grubu oldu. MIPIM ise organizasyona bu yıl stratejik ortak olarak katıldı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.