GAYRİMENKUL TÜRKİYE - SEKTÖRE YENİ BAKIŞ AÇISI KAZANDIRMAK

4-5 Aralık tarihlerinde Four Seasons Hotel İstanbul'da gerçekleştirilen RE360 etkinliğinin gündeminde “geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bir bakış açısı kazandırma kararlılığı” vardı.

RE360, 4-5 Aralık tarihlerinde Four Seasons Hotel İstanbul’da gerçekleştirildi. İçeriği sektör paydaşlarının görüşleri ile şekillenen buluşma, bu sene MIPIM’in stratejik ortaklığında düzenlendi. Etkinlikte her biri kendi alanında uzman 42 konuşmacı ve 18 oturumun yanı sıra tüketicinin gayrimenkule bakış açısındaki değişimi ölçen interaktif bir oylama da gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarından birini gerçekleştiren Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt, sözlerine RE360’un Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek çevremizi ve geleceğimizi oluşturması için ideal bir platform olduğunu belirterek başladı. Bayazıt, teknolojinin gayrimenkul üzerine etkisinden bahsederek dijital ekonominin şirketleri nasıl değiştirdiğine ve nasıl olanaklar yarattığına değindi. Her sektörde teknolojinin etkilerinin gittikçe daha fazla hissedildiğinin altını çizen Bayazıt, dijital devrimin gayrimenkul oyuncularına da bu önemli değişime ayak uydurarak yeni fırsatları yakalaması gerektiğini belirtti.

“Yaşanan kriz insanların krizi”

RE360’ın ikinci gününde gerçekleşen konuşmalardan biri de Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır’a aitti. Modern toplumun değişmesiyle birlikte emlak sektöründeki değişimden bahseden Bekir Ağırdır, konuşmasında “Karşılaşılan bu kriz günlükleri aslında reddeden bir kriz değil çağa değişimin gerektirdiği yeni kurumları, kuralları oluşturamıyor olmasından kaynaklı. Bu durum devlet meseleleri için, hukuk meselesi için, iletişim meselesi için, pazarlama içinde bu şekilde. Dolayısıyla zamandan, mekandan bağımsız bir hayatın ve küresel bir hayatın ürettiği dinamiklerin gerektirdiği kurumları yönetememelerinden kaynaklı yaşanan bir kriz olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaşanan kriz kendi çapında yaşıyor ve biz hala sanayi toplumu olabilmenin yanı sıra kalkınma gibi, eğitim gibi meselelerin yanı sıra bir de bilgi toplumu olmanın yeni problemleri ile karşılaştığımızdan dolayı Türkiye meseleleri diğer ülkelere göre biraz karmaşık görünüyor. Özet itibariyle bu kriz insanların krizi. Dolayısıyla yeni bir hayat var karşımızda. Bu kuralları buna göre oluşturabilmek meselesi var. Çünkü yeni çağın hayatı, metropollü ve bütün dünyanın da üçte ikisini oluşturuyor,” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Rusya arasında serbest ticaret anlaşmalarının imzalanması için görüşmeler sürüyor

Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Temsilcisi Aydar Gashigullin, “Gayrimenkul Sektöründe Türkiye – Rusya İşbirlikleri” başlıklı konuşmasında “Türkiye ve Rusya hükümetlerinin gelişen ilişkileri sonucunda iki ülke arasında birtakım serbest ticaret anlaşmalarının imzalanması için görüşmeler hızla devam etmekte. Bu anlaşmanın imzalanmasından sonra ülkeler arasındaki ticaret ve konut satışlarında hareket olmasını bekliyoruz,” diye ifade etti.

Singapur sürdürülebilir ve yaşanılabilir kent olma hedefine nasıl ulaştı?

DP Architects Direktörü, ULI Üyesi Hui Min Chan ise “Sürdürülebilir, Yaşanılabilir, Akıllı Singapur’dan Dersler” adlı sunumunda Singapur’un sürdürülebilir ve yaşanılabilir şehir hedefine nasıl ulaştığı, kamu ve özel sektörün işbirliğine nasıl katkı sağladığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Aremas Gayrimenkul ana sponsorluğunda, Tekfen Gayrimenkul, Kuzu Grup, Turkcell, Proplan, Akademetre, Four Seasons, Schindler, Jules Verne, Reidin, Sabah, A Haber, Çoknet Medya sponsorluğunda ve Turkuvaz Medya Grubu basın sponsorluğunda düzenlendi.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.