HABERTÜRK - MIPIM, TÜRKIYE’YE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTI

Avi Alkaş "Şuanda yabancı yatırımcı, yaratılan algı nedeniyle Türkiye’ye sıcak bakmıyor. Bu değiştirmenin en önemli yolu da büyük uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmak” diyor.

İlgililer hatırlayacaktır. İlki 5-6 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşen gayrimenkul sektörünün büyük buluşması “RE360” sektörün farklı taraflarını bir araya getirmişti. Bu yıl 4-5 Aralık tarihinde ikinci kez düzenlenecek RE360 öncesinde Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Genel Müdürü Yonca Aközer ile bir araya geldik. Zirve ile ilgili en sıcak gelişme, Aralık 2018'deki RE360'a, MIPIM'in stratejik ortak olarak katılacak olması. Bu, iki yıldır İstanbul'da düzenlenmesi için uğraş verilen MIPIM'in Türkiye'ye bir adım daha yaklaştığı anlamına geliyor.

TÜM PAYDAŞLAR BİR ARADA

Avi Alkaş anlattı:"MIPIM'in RE360 için bu yılki hedefi yüzde 10 uluslararası katılımcı getirmek (Avrupa ve Ortadogu). Aslında biz 2017 yılında MIPIM Türkiye için el sıkışmıştık. Bunun üzerine biz onIara RE360'ı yapalım siz ne zaman uluslararası yatırımcıyı getirirseniz anlaşalım dedik. RE360'ın ilkinde de oldukça büyük bir başarı kaydettik. Yatırımcı-geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, banka-fon şirketi, danışman, bilişim teknolojicisi ve kamu kuruluşlarından oluşan 221 gayrimenkul sektörr lideri, 209 tedarikçi, 93 kamu temsilcisi, 29 akademi ve dernek, 43 finansal kuruluş bir araya gelmişti. RE360 özelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da olmasını istedik. Aslında tüm sektördeki ortak paydaşları bir araya getirerek biraz daha kurumsallaşma ve markalaşma üzerine gitmek istedik. 4-5 Aralık'ta gerçekleştireceğimiz RE360 konferansında da MIPIM Türkiye'nin tohumlarını atmış olacağız.