SÖZCÜ - YABANCILAR TÜRKİYE'YE GELMEKTE İSTEKSİZ

Yabancıların Türkiye'ye dair algı sorunu olduğunu belirten Alkaş, "Daha fazla etkinlik yapılmalı" dedi

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarların­dan biri olan ve Türk gayrimenkul sektörünün de yoğun ilgi. gösterdiği MIPIM, Istanbul'da ilk defa geçti­ğimiz eylül ayında yapılacaktı. Ancak fuar güvenlik sorunları nedeniyle iptal edildi.

MIPIM'ın Türkiye temsilciliğini yapan Alkaş Danışmanlık'ın Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, 2018'de MIPIM'ın Türki­ye'de yapılması için çalıştıklarını açıkladı. MIPIM organizasyonla­rına katılımda Türk gayrimenkul sektörünün ilk 10'a girdiğini dile getiren Alkaş, "Biz Türkiye'ye çok daha fazla katılımcı çekebi­liriz. Çünkü MIPIM'ı, Türkiye'de yaptığımız anda kuzeyimizden güneyimizden, yakın coğrafyamızdan, çok daha fazla oyuncuyu çok daha fazla bu konuda ki sektör paylaşımını Istanbul'a çekiyoruz. Uluslararası etkinliklere normalden çok daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor" diye konuştu. 5-6 Aralık'ta yapılması ka­rarlaştırılan `Gayrimenkulun En Büyük Buluşması - RE360' kongresinin tanıtımında ko­nuşan Avi Alkaş, özel sektör, kamu ve akademisyenlerin 'ortak akıl' için bir araya gelmelerinin önemine dikkat çekti.

'Bekle Gör'e Geçtiler'

Yabancıların Türkiye'ye dair algı sorunu olduğuna işaret eden Alkaş, "Yabancı 'bekle ve gör' pozisyonuna geçti. Türkiye'ye gelmekte istekli değiller. Bazı şirketler çalışanlarına Türkiye'ye seyahat yasağı bile koyabiliyor. Ürkek bir bakış var, bunu değiş­tirmeliyiz. Bizim bu algıyı kırmak için, bu havayı değiştirmek için de mutlaka böyle bir süreçte normalden daha fazla etkinlik yapmamız lazım. İşte bu nedenle ki, biz bu RE360'ı, her açıdan 360 derecelik bir değer­lendirme imkanı sunalımdiye böyle bir başlığa gittik" şeklinde konuştu.

Sağlam bir Gelecek İnşa Etmeliyiz

Avi Alkaş, RE360'ın, sektörün tüm yapı taşlarını aynı platform­da buluşturacak olması açısın­dan büyük bir ilgi gördüğünü vurguladı. Alkaş, "Biz, temelleri sağlam bir geleceği hep birlikte inşa edeceğimize inanarak bu yola çıktık. Bu yolla Türkiye'nin en önemli lokomotif ekonomik güçlerinden biri olan gayrimen­kul sektörünü belki de 1 numa­ralı güç haline getireceğiz" dedi.