SABAH - RE360'I YURTDIŞINA TAŞIYACAK

Gayrimenkulde özel ve kamuyu RE360 etkinliğinde bir araya getirmeye hazırlanan Avi Alkaş, organizasyonu yurtdışına taşıyacaklarını söyledi

Gayrimenkul sek­törünün kamu ve özel alanında faa­liyet gösteren 500'e yakın üst düzeyoyuncusu 5-6 Aralık tarihleri ara­sında düzenlenecek RE360 etkinliğin-de bir araya geliyor. Etkinliği düzenleyen Alkaş Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, "MIPIM'de sektörle ilgili edindiğimiz tecrübeyi RE360'ta pekiştireceğiz. Özellikle yabancı yatı­rımcıların artan ilgisi nedeniyle en büyük hedefimiz bu etkinliği uluslarara­sı boyuta taşımak" dedi.

Kamu ve Özel Bir Arada

Bugün, sadece Türkiye'de değil tüm dünyada sürdürülebilir olduğu kadar en verimli projelerin pek çoğunda kamu veözel sektör iş birliğinin olduğunu dile getiren Alkaş, "Türkiye'de TOKİ ve Emlak Konut'un yer aldığı projeler buna örnek olarak gösterilebilir.

Uuml;stelik bunlar, sadece üst yapı projeleriyle sınırlı değil. Bir şehrin ve hatta ülkenin geleceğe taşınmasın­da son derece önemli rol üstlenen alt­yapı projelerinde de yine kamu ve özel sektör iş birliği, sürdürülebilir bir stra­tejinin belirlenmesi açısından son dere­ce önem taşıyor. Biz, pek çok önemli nedenin yanı sıra işte bu yüzden de RE360'ta kamu ve özel sektörün bir arada yer almalarına özen gösterdik" diye konuştu.

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın desteğiyle düzen­ledikleri organizasyon kapsa­mında yeni mevzuat düzenle­melerinin değerlendirileceğini söyledi. Kongreye sadece ulu­sal değil, uluslararası arena­dan da büyük bir ilginin olduğunun altını çizen Aközer, "Dünyanın Yeni Tarihi isimli kitabı bulunan Oxford Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Peter Frankopan, New York, Oslo, Salvador ve Viyana dahil birçok şehir için ulus­lararası danışmanlık yapan London LEP Yönetim Kurulu Uyesi-JLL Şehir Araştırmaları Merkezi Başkanı Greg Clark, ULI Barselona Üyesi Maria Sisternas da RE360'ta yer alacak" dedi.