HÜRRİYET - GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ TÜRKİYE'NİN PONTANSİYELİNİ ORTAYA KOYMAK İÇİN BULUŞACAK

Yabancinin Ürkek Bakışını Kıracağız

Gayrimenkul fuarı Mipim'i bu yıl Türkiye'ye getirmeyi planlarken terör ve darbe girişimi engeline takıldıklarını belirten Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, "5-6 Aralık'ta İstanbul'da büyük bir buluşma hazırlıyoruz. 'Bekle gör' durumundaki yabancı yatırımcı bugünlerde iştahsız. Türkiye'ye karşı olan ürkek bakışı kıracağız" dedi.

Gülistan ALAGÖZ

TÜRK gayrimenkul sektoru 5-6 Aralık'ta 2 gün sürecek bir buluşmaya hazırlanıyor.

Yatırımcıdan mimara, sektör tedarikçisinden fon şirketlerine kadar toplam 1000 üst düzey ismin bir araya gelmesi planlanıyor. 'RE360' adı verilen etkinlik hakkında bilgi veren Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, " Biz uluslararası gayrimenkul fuarı Mipim'i bu yıl eylül ayında Türkiye'de yapacaktık. Ancak terör olayları ve darbe girişimi yaşanınca olmadı, ötelemek zorunda kaldık. Biz bu hedefimizden vazgeçmedik. Türkiye'de bir buluşma yapıp yabancı yatırımcılara Türkiye'nin potansiyelini anlatmak istedik. Türkiye'nin algı sorunu var. Yabancı bekle-gör durumunda, iştahsız. Bu algıyı kırmak için daha çok etkinliğe ihtiyaç var. Türkiye'ye karşı ürkek bakışları kırmalıya. Önce Mipim'i Istanbul'da yapmayı, sonra perakende fuarı I14.apic'i de Antalya'ya getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Sorunlar da Konuşulacak

Urban Land lnstitute (ULI) tarafından yapılan yatırım yapılabilir ülkeler sıralamasında Istanbul'un 2012'de birinci sır adayken bu yıl 27'inci sıraya geldiğini belirten Alkaş, "Moralleri bozmamak gerek çünkü Londra da 28'inci sırada. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Milano'da 18 uluslararası yatırımcı ile görüştüm. 17'si Türkiye'den vazgeçemediğini söyledi" dedi. Alkaş, 2 gün süren ve 16 oturtun yapılması planlanan buluşmada sektör sorunlarının da masaya yatırılacağını ifade etti. "Sorunları halının altına süpürmek değil konuşmak gerek" diyen Alkaş şunları söyledi: "15 yılda 15 milyon yeni ev üretilecek. Bunların planlı olması ve altyapının buna paralel gelişmesi gerekiyor. Diğer bir sorun organize sanayi bölgelerinde. Bu alanlar satılmamalı, sanayici kiralamalı. Yatırım arsaya değil arge'ye yapmalı. Maalesef ülkemizde sanayiciler arsalarında rezidans yapıp bu rantı tercih etti. Alışveriş merkezlerinde de sorunlar var. Birbirine yakın alışveriş merkezleri yapıldı. Bunlar birbirine bağlanmalı. Kanyon ve Özdilek için istedik olmalı."

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise RE360 buluşmasında kamu ve özel sektörün bir araya gelme şansı yakalayacağına dikkat çekti. Aközer, “Etkinliğe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Emlak Konut ve TOKİ’nin yanı sıra 12 sivil toplum kuruluşu destek veriyor" dedi.