BASIN YANSIMALARI

EMLAK DREAM - YABANCI YATIRIMCI NE İSTER?

Avukat Serkan Gül bir hukukçu gözüyle yabancı yatırımcıların aradığı en başta gelen 3 unsurun öngörülebilirlik, istikrar ve sürdürülebilirlik olduğunu söyledi.

4-5 aralık tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen Gayrimenkulde Büyük Buluşma “RE360″ın ilk gününde düzenlenen ve moderatörlüğünü BKI &BK-I,İstanbul &Londra ,Kurucusu  Bahadır Kayan’ın yaptığı “Yabancı Yatırımcı Ne İster” başlıklı panele katılan 3 konuşmacıdan biri olan Hergüner Bilgen Özeke Avukatlık firması ortaklarından Av. Serkan Gül bir avukat gözüyle yaptığı konuşmasında yabancı yatırımcıların aradıkları en önemli unsurların öngörülebilirlik, sürdürülebilirlilik (tutarlılık) ve istikrar olduğunu söyledi.

Panele katılım daveti aldıktan sonra son 10 yıldır avukatlık firmalarının kapılarını çalan yabancılarla nasıl bir diyaloglarının olduğunu incelediğini, ne sorular sorduklarını gözden geçirdiğini belirten Avukat Sekan Gül; genelde herkesin 3 sorunun peşinde olduğunu ve Türkiye ile ilgili ekonomik, siyasi ve hukuki risk analizleri görmek istediklerini, bu risk analizini yaparken de etrafında dolaştıkları ve sordukları sorularda asıl aradıklarının öngörülebilirlik, istikrar ve sürdürülebilirlik cevaplarını olduğunu söyledi.

Gül; hukukçu olmaları bakımından yabancı yatırımcıların kendilerine sordukları öncelikli soruları şu şekilde sıraladı:

 • Siz hukuk devleti misiniz?
 • Anayasal düzen var mı?
 • Laik ve demokratik bir sistem var mı?
 • Kuvvetler ayrılığı var mı?
 • Bağımsız yargı, insan haklarına ne kadar riayet ediyoruz?
 • Sözleşme serbestisi var mı?
 • Uluslararası anlaşmalara taraf mısınız?
 • Türk ve yabancı sermaye eşit muamele görüyor mu?
 • Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinmesi mümkün mü?
 • Süreç nedir, prosedür kolay mı zor mu?
 • Ticari hayatta yabancı para birimi kullanımı var mı?
 • Yurt dışına sermaye çıkışı yapabiliyor muyuz?
 • Yurt dışındaki ana şirketlerimiz üzerinden buraya hizmet faturaları kesebiliyor muyuz
 • Genelde gönderdikleri expatların çalışma ve ruhsatları
 • Avrupa Birliği ile Türkiye’nin ilişkileri ..

Ana başlıkla bunlar üzerine devam eden bir sorular zinciri olduğunu belirten Gül; “2000’li yılların başından itibaren Avrupa Birliği ile olan ilişkilerimizin sıkılaştırılması ve bizim Avrupa Birliği’ne katılım sürecimizi hızlandırmak üzere attığımız adımlarla beraber esasında yabancı yatırımı ülkeye çekmeye başlamışız diyerek bunun altında hukuki kazanımlar da olduğunu dile getirdi. Hukuki kazanımlar konusuna açıklık getiren Gül; bunların yabancıların gayrimenkul edinimleriyle ilgili önemli adımlar atılmış, süreci hızlandırmış, netleştirmiş, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında çok ciddi adımlar atılmış, kanunlar çıkarılmış, doğrudan yabancı yatırımcı kanunu çıkmış. Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki yatırımcılarla eşit muamele göreceği bir hukuki zemin oluşturulmuş, sermaye hareketlerine kolaylıklar getirilmiş, yabancıların Türkiye’de yatırım yapmasını destekleyen kurumlar oluşturulmuş” olduğunu söyledi.

Bu hukuki kazanımların hepsinin pozitif etkiye sahip olduğuna dikkat çeken Gül; yabancıların Türkiye’deki yatırımlarını destekleyen önem adımlar atılmasının yanı sıra bazı konularda eksikliklerimizin olduğunu ve bazı konularda geri kaldığımızı ifade ederek “En temel eksikliğimiz sürdürülebilir mevzuatımız var mı? Geriye dönüp baktığımda 2000’li yılların başında bize gelip yatırım yapmak isteyen bir müvekkilimizin ilk sorusu mesela gelir elde edecek, kira.. Yabancı para cinsinden kira elde edebiliyor muyuz? Cevap evet, Bunu artırabiliyor muyuz? Cevap yine evet. Aradan bir müddet geçiyor, 2011 yılına geliyoruz, Borçlar Kanunu’muz çıkıyor, sistemi değiştiriyoruz. Diyoruz ki temel para cinsinden kira tahsil etmeye devam edeceksiniz ama artırımları kısıtlıyoruz. Tam sektör buna alışacak derken biz bunu 2020’ye erteliyoruz. 2018 yılına gelmişken acaba 2020’de ne olacak diye herkes birbirine soruyor. Bu sefer de bambaşka bir durumla karşılaşıyoruz ve yabancı para biriminden değerlerle kiralamalar ortadan kaldırılıyor. Tam istisna mıyız değil miyiz diye insanlar avukatına soruyor, yeni bir düzenleme çıkıyor ve yeni bir istisna, sonra tekrar değiştiriyoruz bunlar istisna değil” dedi.

“Geldiğimiz noktada 2000’li yılların başında Türkiye’ye yatırım yapan birine sorsanız yabancı para cinsinden acaba yabancı para cinsinden olmadan bu ülkeye mi girmek isterdin diye, muhtemelen evet derdi” şeklinde sözlerine devam eden Gül; “Türkiye’de yatırım yapan bu insanlar, aynı kurumlar, farklı ülkelerde yabancı para cinsinden para kullanılmadığı, lokal para biriminin yapıldığı yerlere yatırım yapıyorlar mı, yapıyorlar, onlar için çok önemli değil çünkü bu gerçeği bilerek yatırım yapıyorlar. Buna göre fizibilitelerini, hesaplarını, kitaplarını, çıkış programlarını ayarlıyorlar. Bu sürdürülebilirliği ve öngörülebilirliği sağlamak çok önemli. Mesela bu kira konusu ile ilgili geldiğimiz noktada ben ne mal sahiplerini ne kiracıların memnun olduğu kanaatinde değilim.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

SABAH - MIPIM 2019’A TALİBİZ

Dev gayrimenkul buluşması RE360 dün başladı. Etkinliğe dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM stratejik ortak olarak katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, “MIPIM’e 2019’da adayız. Bakanlık olarak ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Turkuvaz Medya Grubu'nun medya sponsoru olduğu "Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360" dün başladı. İki gün sürecek etkinliğe, yerli ve yabancı 700'den fazla üst düzey yönetici katıldı. Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, finansçı, akademisyen ve şehir plancılarının oluşturduğu etkinliğe MIPIM'in stratejik ortak olarak katılması ise damga vurdu. Bu adımla son iki yıldır İstanbul'da düzenlenmesi için büyük uğraş verilen en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'in Türkiye ayağı için hazırlıklara başlandı.

HEDEF 12 MİLYAR $
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank'ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen RE360, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ile Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ev sahipliğinde bu yıl ikinci kez gerçekleştiriliyor. Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019'da yabancıya konut satışından 12 milyar dolar gelir beklendiğini kaydetti. Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşacağını belirten Fatma Varank, "2030'da bu rakamın 8.6 milyar, 2050'de ise 9.8 milyara ulaşacağı düşünülüyor. Nüfusta yaşanacak bu önemli artış inşaat ve gayrimenkul sektörüne olan ilgiyi artırıyor" değerlendirmesini yaptı.

YILDA 900 BIN KONUT
Türkiye'de halen yaklaşık 19.5 milyon konut bulunduğunu belirten Varank, "Nüfus artışına oranla her geçen gün ülkemizde konut ihtiyacı artarak devam ediyor. Türkiye'de yıllık 900 bin adet konut inşa edilirken, 700 bininin de satışı gerçekleştiriliyor. Bu durum sektörün ekonomimizdeki yerini işaret ediyor. Sektörün büyüklüğü 2012'den bu yana gelişmiş ülkelerin çok üzerinde seyrediyor" diye konuştu. İnşaat sektörünün gelişimi için bakanlık olarak yoğun çalışmalar yaptıklarını kaydeden Varank, şöyle devam etti: "2020 bizim için geç. Biz MIPIM'e 2019'da adayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bunun için ne gerekiyorsa yapacağız."

POTANSIYELIMIZ ÇOK YÜKSEK
ALKAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Türkiye'nin yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Alkaş, şöyle devam etti: "Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. RE360'la bu sene MIPIM'i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik."

HEDEFIMIZ ORTAK AKIL YARATMAK
ALKAŞ Genel Müdürü Yonca Aközer, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'e sektör temsilcileriyle yıllardır eşlik ettiklerini belirterek, "MIPIM Türkiye için Fransız ortağımız Reedmidem ile görüşme halindeydik. RE360 Buluşması'nı MIPIM Türkiye öncesi sektörün bir tür ön hazırlığı olarak planladık. İki gün boyunca Rusya, Kazakistan, İngiltere, Ortadoğu ve İtalya'dan katılımcılarımızı ağırlayacağız. Bu da gideceğimiz yolu gösteriyor." Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt, RE360'ın Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek geleceği oluşturmak için iyi bir platform olduğuna dikkat çekti.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

EMLAK KULİSİ - FAZLADAN 750 BİN LİRASI OLAN EMLAK YATIRIMI YAPIYOR!

“Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360” ikinci gününde de geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bakış açısı kazandırmaya devam ediyor. Sektörü bir araya getiren fuar 700’ü aşkın üst düzey yöneticiyi ağırladı.

Aremas Gayrimenkul’ün ana sponsorluğunda düzenlenen  “Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360'' ikinci gününde de ziyaretçilerini ağırladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra mesleki toplum kuruluşları, özel sektörün fikir liderleri, cazibe coğrafyaları olmaya kararlı şehirlerin ve kamu kuruluşlarının destekleriyle düzenlenen fuara ikinci gününde de 700’ü aşkın üst düzey yönetici katılım sağladı. 

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer’in ev sahipliğinde 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirilen “RE360”ta interaktif oylama yapıldı. Tüketici tercihlerindeki büyük değişim ve eğilimin yanı sıra gayrimenkulün tanınmayan yüzünü anlatan interaktif bir oylamanın sonuçları açıklandı. Sonuçlara göre, fazladan 750 bin lirası olan kişiler yatırım önceliğini ticaret, emlak ve faizde değerlendireceğini söyledi.

Modern toplumun değişmesiyle birlikte emlak sektöründeki değişimden bahseden Ağırdır, “Karşılaşılan bu kriz günlükleri aslında reddeden bir kriz değil çağa değişimin gerektirdiği yeni kurumları, kuralları oluşturamıyor olmasından kaynaklı. Bu durum devlet meseleleri için, hukuk meselesi için, iletişim meselesi için, pazarlama içinde bu şekilde. Dolayısıyla zamandan, mekandan bağımsız bir hayatın ve küresel bir hayatın ürettiği dinamiklerin gerektirdiği kurumları yönetememelerinden kaynaklı yaşanan bir kriz olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaşanan kriz kendi çapında yaşıyor ve biz hala sanayi toplumu olabilmenin yanı sıra kalkınma gibi, eğitim gibi meselelerin yanı sıra bir de bilgi toplumu olmanın yeni problemleri ile karşılaştığımızdan dolayı Türkiye meseleleri diğer ülkelere göre biraz karmaşık görünüyor. Özet itibariyle bu kriz insanların krizi. Dolayısıyla yeni bir hayat var karşımızda. Bu kuralları buna göre oluşturabilmek meselesi var. Çünkü yeni çağın hayatı, metropollü ve bütün dünyanın da üçte ikisini oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

İNŞAAT VE MALZEME - İNŞAAT’A TÜM İMKANLAR SEFERBER

Varank, bakanlığın tüm imkanlarını, gayrimenkul ve inşaat sektörüne seferber ettiğini belirterek, Türkiye’nin 2019 MIPIM’e adaylığını anımsattı.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, nüfusun yüzde 88'inin şehirlerde yaşadığını ve 19,5 milyon konut olduğunu söyledi. Gayrimenkulün tüm bileşenleri; farklılık, yenilik, sürdürülebilir bir gelecekle, ortak yarar adına Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360 organizasyonundaydı.

"Geleceği inşa etme ve yeni bir bakış” sloganıyla yola çıkan, eski adıyla Real Estate 360 ya da RE360 organizasyonu büyük ilgi gördü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra mesleki toplum örgütlerinin, gayrimenkul sektörü kadar ekonomiye yön veren ulusal ve uluslararası liderlerin hazır bulunduğu organizasyona, 700'ün üzerinde üst düzey yönetici katıldı.

KONUT İHTİYACI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, dünya nüfusunun 2030'da 8,5 milyar, 2050'de ise 9,7 milyar olarak öngörüldüğünü kaydederek, nüfustaki artışın inşaat sektörüne ilgiyi her geçen gün artırdığını kaydetti. Türkiye'de bugün, 19,5 milyon konut bulunduğunu ve nüfusun yüzde 88'inin şehirlerde yaşadığını açıklayan Varank, konut ihtiyacının da artarak devam ettiğini söyledi. Varank, yılda 900 bin konut inşa edilirken,700 bin sıfır konut satışı gerçekleştiğini belirtti. kaydederek, şu bilgileri verdi:

MIPIM'E 2019 ADAYIYIZ, TEDBİRLERİ ACİLEN ALIYORUZ

"İnşaat sektörü 2012'den bu yana, altı yıllık dönemde gelişmiş ülke ortalamalarının üzerinde büyüyor. Yedi yıl sonra, 2025’te, gelmiş ülkelerde inşaat sektörünün yüzde 10, gelişmekte olan ülkelerin ise yüzde 17 bandında büyüyeceğini hesaplıyoruz. İnşaat sektörüne destek olmak için bakanlık imkanlarını seferber etmiş durumdayız. Sektörün hak ettiği yerde olabilmesi adına bir dizi çalışma yürütüyoruz. Ve tedbirlerimizi hiç bekletmeksizin acilen alıyoruz. MIPIM’e 2019 adayıyız ve ne gerekiyorsa yapacağız.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

İMAR PANOSU - FAZLADAN 750 BİN TL’NİZ OLSA NEREYE YATIRIRDINIZ? SONUÇ ŞAŞIRTTI…

Gayrimenkulün Büyük Buluşması RE 360'ın ikinci ve son gününde katılımcılara ilginç bir soru soruldu: Fazladan 750 bin liranız olsa, nereye yatırırdınız? İnteraktif oylamanın sonucu şaşırttı... İşte detaylar...

Aremas Gayrimenkul’ün ana sponsorluğundaki “Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE 360”ın ikinci gününde de tempo düşmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra mesleki toplum kuruluşları, özel sektörün fikir liderleri, cazibe coğrafyaları olmaya kararlı şehirlerin ve kamu kuruluşlarının tam desteğiyle gerçekleştirilen “RE 360”, ikinci gününde de 700’ü aşkın üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleştirildi. “Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE 360”ın ikinci gününde de geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bakış açısı kazandırma kararlılığını sürdürdü.

“750 bin TL’yi nereye yatırırdınız?” diye interaktif anket yapıldı…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ve JLL Ülke Başkanı – Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer’in ev sahipliğinde 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirilen “RE360”ta en heyecan yaratan bölümlerden biri de interaktif oylama oldu. Tüketici tercihlerindeki büyük değişim ve eğilimin yanı sıra gayrimenkulün tanınmayan yüzünü anlatan interaktif bir oylamanın sonuçları yayınlandı. Ortaya çıkan sonuçlar, tüm katılımcılar kadar tüketicinin nabzını tutan patronları da şaşırttı. Araştırma soruları, aynı zamanda interaktif oylamayla tüm katılımcılara yöneltilirken, vatandaşların cevapları ise şu şekilde oldu: fazladan 750 bin lirası olan kişiler yatırım önceliğini ticaret, emlak ve faizde değerlendireceğini belirtti.

KONDA ARAŞTIRMA GENEL MÜDÜRÜ BEKİR AĞIRDIR: “YAŞANILAN KRİZ İNSANLARIN KRİZİ”

Diğer yandan “RE360”ın ikinci günü için belirlenen konular ve konuşmacılar da interaktif kadar ilgiyle dinlendi. Modern toplumun değişmesiyle birlikte emlak sektöründeki değişimden bahseden Bekir Ağırdır, konuşmasını “Karşılaşılan bu kriz günlükleri aslında reddeden bir kriz değil çağa değişimin gerektirdiği yeni kurumları, kuralları oluşturamıyor olmasından kaynaklı. Bu durum devlet meseleleri için, hukuk meselesi için, iletişim meselesi için, pazarlama içinde bu şekilde. Dolayısıyla zamandan, mekandan bağımsız bir hayatın ve küresel bir hayatın ürettiği dinamiklerin gerektirdiği kurumları yönetememelerinden kaynaklı yaşanan bir kriz olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaşanan kriz kendi çapında yaşıyor ve biz hala sanayi toplumu olabilmenin yanı sıra kalkınma gibi, eğitim gibi meselelerin yanı sıra bir de bilgi toplumu olmanın yeni problemleri ile karşılaştığımızdan dolayı Türkiye meseleleri diğer ülkelere göre biraz karmaşık görünüyor. Özet itibariyle bu kriz insanların krizi. Dolayısıyla yeni bir hayat var karşımızda. Bu kuralları buna göre oluşturabilmek meselesi var. Çünkü yeni çağın hayatı, metropollü ve bütün dünyanın da üçte ikisini oluşturuyor.” diyerek sözlerine son verdi.

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMALARININ İMZALANMASI İÇİN GÖRÜŞMELER HIZLA SÜRÜYOR

Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Temsilcisi Aydar Gashigullin, “Gayrimenkul Sektöründe Türkiye – Rusya İşbirlikleri” başlıklı konuşmasında “Türkiye ve Rusya hükümetlerinin gelişen ilişkileri sonucunda iki ülke arasında birtakım serbest ticaret anlaşmalarının imzalanması için görüşmeler hızla devam etmekte. Bu anlaşmanın imzalanmasından sonra ülkeler arasındaki ticaret ve konut satışlarında hareket olmasını bekliyoruz.” diye ifade etti.

SİNGAPUR’UN SÜRDÜRÜLEBİLİR VE YAŞANILABİLİR ŞEHİR HEDEFİNE NASIL ULAŞTIĞINA DEĞİNİLDİ

DP Architects Direktörü, ULI Üyesi Hui Min Chan, “Sürdürülebilir, Yaşanılabilir, Akıllı Singapur’dan Dersler” adlı sunumunda Singapur’un sürdürülebilir ve yaşanılabilir şehir hedefine nasıl ulaştığı, kamu ve özel sektörün işbirliğine nasıl katkı sağladığıyla ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

ALKAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE JLL TÜRKİYE ÜLKE BAŞKANI ALKAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI AVİ ALKAŞ: “MIPIM’in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de başlaması için uğraşımızın sonucu”

Sözlerine tüm katılımcılara teşekkür ederek başlayan Avi Alkaş, Türkiye’ nin yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek konuşmasına devam etti: “Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE 360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. Aslında bu çalışma, bu buluşmanın stratejik ortağı haline gelen MIPIM’e giden yolda, gayrimenkulün Avrupa’daki ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan MIPIM’in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de başlaması için uğraşımızın sonucu. Dolayısıyla RE 360’la bu sene MIPIM’i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik.”

ALKAŞ GENEL MÜDÜRÜ YONCA AKÖZER: “Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirdik”

“Alkaş olarak uzun senelerdir gayrimenkul sektör liderlerine, dünyanın en büyük gayrimenkul yatırım fuarı olan MIPIM’de eşlik ediyoruz. Uluslararası alanda Türk gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren özel ve kamu sektör kuruluşlarına artan ilgiyi bu süreçte gözlemliyoruz. MIPIM Türkiye için Fransız ortağımız Reedmidem ile uzun süredir görüşme halindeydik. RE 360 Buluşması’nı MIPIM Türkiye öncesi sektörün bir tür ön hazırlığı olarak planladık ve hayata geçirdik. Adından da anlaşıldığı gibi sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirdik. 700’ ü aşkın katılımcı ile Türkiye’nin marka değerine güç katacak ortak akıl yaratmayı hedefliyoruz. RE360 Buluşması’nı iki gün boyunca Rusya, Kazakistan, İngiltere, Ortadoğu ve İtalya’dan katılımcılarımızı ağırlıyoruz. Bu da geleceğe doğru gideceğimiz yolu göstermektedir.” şeklinde görüş bildirdi.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

EMLAKTA FARK - RE360’IN İKİNCİ GÜNÜNDE DE TEMPO DÜŞMEDİ

Aremas Gayrimenkul’ün ana sponsorluğundaki “Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360”ın ikinci gününde de tempo düşmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra mesleki toplum kuruluşları, özel sektörün fikir liderleri, cazibe coğrafyaları olmaya kararlı şehirlerin ve kamu kuruluşlarının tam desteğiyle gerçekleştirilen “RE360”, ikinci gününde de 700’ü aşkın üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleştirildi. “Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360”ın ikinci gününde de geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bakış açısı kazandırma kararlılığını sürdürdü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ve JLL Ülke Başkanı – Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer’in ev sahipliğinde 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirilen “RE360”ta en heyecan yaratan bölümlerden biri de interaktif oylama oldu. Tüketici tercihlerindeki büyük değişim ve eğilimin yanı sıra gayrimenkulün tanınmayan yüzünü anlatan interaktif bir oylamanın sonuçları yayınlandı. Ortaya çıkan sonuçlar, tüm katılımcılar kadar tüketicinin nabzını tutan patronları da şaşırttı. Araştırma soruları, aynı zamanda interaktif oylamayla tüm katılımcılara yöneltilirken, vatandaşların cevapları ise şu şekilde oldu: fazladan 750 bin lirası olan kişiler yatırım önceliğini ticaret, emlak ve faizde değerlendireceğini belirtti.

KONDA ARAŞTIRMA GENEL MÜDÜRÜ BEKİR AĞIRDIR: “YAŞANILAN KRİZ İNSANLARIN KRİZİ”

Diğer yandan “RE360”ın ikinci günü için belirlenen konular ve konuşmacılar da interaktif kadar ilgiyle dinlendi. Modern toplumun değişmesiyle birlikte emlak sektöründeki değişimden bahseden Bekir Ağırdır, konuşmasını “Karşılaşılan bu kriz günlükleri aslında reddeden bir kriz değil çağa değişimin gerektirdiği yeni kurumları, kuralları oluşturamıyor olmasından kaynaklı. Bu durum devlet meseleleri için, hukuk meselesi için, iletişim meselesi için, pazarlama içinde bu şekilde. Dolayısıyla zamandan, mekandan bağımsız bir hayatın ve küresel bir hayatın ürettiği dinamiklerin gerektirdiği kurumları yönetememelerinden kaynaklı yaşanan bir kriz olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaşanan kriz kendi çapında yaşıyor ve biz hala sanayi toplumu olabilmenin yanı sıra kalkınma gibi, eğitim gibi meselelerin yanı sıra bir de bilgi toplumu olmanın yeni problemleri ile karşılaştığımızdan dolayı Türkiye meseleleri diğer ülkelere göre biraz karmaşık görünüyor. Özet itibariyle bu kriz insanların krizi. Dolayısıyla yeni bir hayat var karşımızda. Bu kuralları buna göre oluşturabilmek meselesi var. Çünkü yeni çağın hayatı, metropollü ve bütün dünyanın da üçte ikisini oluşturuyor.” diyerek sözlerine son verdi.

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA SERBEST TİCARET ANLAŞMALARININ İMZALANMASI İÇİN GÖRÜŞMELER HIZLA SÜRÜYOR

Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Temsilcisi Aydar Gashigullin, “Gayrimenkul Sektöründe Türkiye – Rusya İşbirlikleri” başlıklı konuşmasında “Türkiye ve Rusya hükümetlerinin gelişen ilişkileri sonucunda iki ülke arasında birtakım serbest ticaret anlaşmalarının imzalanması için görüşmeler hızla devam etmekte. Bu anlaşmanın imzalanmasından sonra ülkeler arasındaki ticaret ve konut satışlarında hareket olmasını bekliyoruz.” diye ifade etti.

 SİNGAPUR’UN SÜRDÜRÜLEBİLİR VE YAŞANILABİLİR ŞEHİR HEDEFİNE NASIL ULAŞTIĞINA DEĞİNİLDİ

DP Architects Direktörü, ULI Üyesi Hui Min Chan, “Sürdürülebilir, Yaşanılabilir, Akıllı Singapur’dan Dersler” adlı sunumunda Singapur’un sürdürülebilir ve yaşanılabilir şehir hedefine nasıl ulaştığı, kamu ve özel sektörün işbirliğine nasıl katkı sağladığıyla ilgili yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

ALKAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE JLL TÜRKİYE ÜLKE BAŞKANI ALKAŞ YÖNETİM KURULU BAŞKANI AVİ ALKAŞ

Sözlerine tüm katılımcılara teşekkür ederek başlayan Avi Alkaş, Türkiye’ nin yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ifade ederek konuşmasına devam etti: “Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. Aslında bu çalışma, bu buluşmanın stratejik ortağı haline gelen MIPIM’e giden yolda, gayrimenkulün Avrupa’daki ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan MIPIM’in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de başlaması için uğraşımızın sonucu. Dolayısıyla RE360’la bu sene MIPIM’i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik.”

 ALKAŞ GENEL MÜDÜRÜ YONCA AKÖZER:

“Alkaş olarak uzun senelerdir gayrimenkul sektör liderlerine,  dünyanın en büyük gayrimenkul yatırım fuarı olan MIPIM’de eşlik ediyoruz. Uluslararası alanda Türk gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren özel ve kamu sektör kuruluşlarına artan ilgiyi bu süreçte gözlemliyoruz. MIPIM Türkiye için Fransız ortağımız Reedmidem ile uzun süredir görüşme halindeydik. RE360 Buluşması’ nı MIPIM Türkiye öncesi sektörün bir tür ön hazırlığı olarak planladık ve hayata geçirdik. Adından da anlaşıldığı gibi sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirdik. 700’ ü aşkın katılımcı ile Türkiye’nin marka değerine güç katacak ortak akıl yaratmayı hedefliyoruz. RE360 Buluşması’nı iki gün boyunca Rusya, Kazakistan, İngiltere, Ortadoğu ve İtalya’dan katılımcılarımızı ağırlıyoruz. Bu da geleceğe doğru gideceğimiz yolu göstermektedir.” şeklinde görüş bildirdi.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

TGRT HABER - ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKAN YARDIMCISI FATMA VARANK: TÜRKİYE'DE 19,5 MİLYON KONUT BULUNUYOR

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, "Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'i şehirlerde yaşıyor. Yaklaşık 19,5 milyon konutun bulunduğu Türkiye'de nüfus artışına oranla konut ihtiyacı da artarak devam ediyor." dedi.

Gayrimenkul sektöründe tüm bileşenler farklılık, yenilik, sürdürülebilir bir gelecek ve ortak yarar adına Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360 (Real Estate 360) etkinliğinde bir araya geldi.

"Geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bir bakış açısı kazandırma" kararlılığı ile yola çıkan RE360, geçen yıl gördüğü büyük ilgi üzerine bu yıl da iki gün olarak organize edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra mesleki toplum örgütlerinin, gayrimenkul sektörü kadar ekonomiye yön veren ulusal ve uluslararası liderlerin hazır bulunduğu etkinliğe, 700'ü aşkın üst düzey yönetici katıldı. Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, finansçı, danışman, bilişim teknolojicisi, akademisyen, şehir plancısı ve turizmciler oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun 2030'da 8,6 milyara, 2050'de 9,8 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü belirterek, nüfustaki bu artışın inşaat ve gayrimenkul sektörüne olan ilgiyi her geçen gün artırdığını bildirdi.

Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'inin şehirlerde yaşadığını aktaran Varank, yaklaşık 19,5 milyon konut bulunduğunu, nüfus artışına oranla her geçen gün Türkiye'de konut ihtiyacının artarak devam ettiğini vurguladı.

Varank, Türkiye'de yıllık 900 bin adet konut inşa edildiğini ve 700 bin sıfır konut satışı gerçekleştiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Bu durum sektörün ekonomimizdeki yerini işaret ederken, sektörün büyüklüğü 2012'den bu yana gelişmiş ülkelerin çok üzerinde seyrediyor. 2025 itibarıyla sektörün ekonomideki payının gelişmekte olan ülkelerde yüzde 16-17 bandında, gelişmiş ülkelerde de yüzde 10 ve üzeri olacağını tahmin ediyoruz. Sektörün gelişmesi için elimizden gelen katkıyı bakanlık adına sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünün gelişmesi adına bir dizi çalışmalarda bulunuyor. 2020 bizim için geç, biz MIPIM'e 2019'da adayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız."

"Türkiye gayrimenkulde yüksek potansiyele sahip"

Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt ise RE360'ın, Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek değerlendirme yapmak için harika bir platform olduğunu bildirdi.

Teknolojinin gayrimenkul üzerine etkisinden bahsederek dijital ekonominin şirketleri nasıl değiştirdiğine ve nasıl olanaklar oluşturduğuna değinen Bayazıt, her sektörde teknolojinin etkilerinin gittikçe daha fazla hissedildiğinin altını çizdi.

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Türkiye'nin gayrimenkulde yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. Aslında bu çalışma, bu buluşmanın stratejik ortağı haline gelen MIPIM'e giden yolda, gayrimenkulün Avrupa'daki ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan MIPIM'in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'de başlaması için uğraşımızın sonucu. Dolayısıyla RE360 ile bu sene MIPIM'i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik."

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, etkinliğin içeriğine ilişkin bilgileri paylaştı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

İNDERGİ - MIPIM 2019’A TALİBİZ

Dev gayrimenkul buluşması RE360 dün başladı. Etkinliğe dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM stratejik ortak olarak katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, “MIPIM’e 2019’da adayız. Bakanlık olarak ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

RE360 zirvesi dün İstanbul’da başladı. İki gün sürecek etkinliğe, yerli ve yabancı 700’den fazla üst düzey yönetici katıldı. Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, finansçı, akademisyen ve şehir plancılarının oluşturduğu etkinliğe MIPIM’in stratejik ortak olarak katılması ise damga vurdu. Bu adımla son iki yıldır İstanbul’da düzenlenmesi için büyük uğraş verilen en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’in Türkiye ayağı için hazırlıklara başlandı.

POTANSİYELİMİZ ÇOK YÜKSEK
ALKAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Türkiye’nin yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Alkaş, şöyle devam etti: “Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. RE360Ta bu sene MIPIM’i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik.”

HEDEFİMİZ ORTAK AKIL YARATMAK
ALKAŞ Genel Müdürü Yonca Aközer, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’e sektör temsilcileriyle yıllardır eşlik ettiklerini belirterek, “MIPIM Türkiye için Fransız ortağımız Reedmidem ile görüşme halindeydik. RE360 Buluşmasını MIPIM Türkiye öncesi sektörün bir tür ön hazırlığı olarak planladık, iki gün boyunca Rusya, Kazakistan, İngiltere, Ortadoğu ve İtalya’dan katılımcılarımızı ağırlayacağız. Bu da gideceğimiz yolu gösteriyor.”

Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt, RE360’ın Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek geleceği oluşturmak için iyi bir platform olduğuna dikkat çekti

HEDEF 12 MİLYAR $
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank’ın katılımıyla açılışı gerçekleştirilen RE360, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ile Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ev sahipliğinde bu yıl ikinci kez gerçekleştiriliyor. Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019’da yabancıya konut satışından 12 milyar dolar gelir beklendiğini kaydetti. Dünya nüfusunun 2050 yılına kadar 10 milyara ulaşacağını söyledi.

YILDA 900 BİN KONUT
Türkiye’de halen yaklaşık 19.5 milyon konut bulunduğunu belirten Varank, “Nüfus artışına oranla her geçen gün ülkemizde konut ihtiyacı artarak devam ediyor. Türkiye’de yıllık 900 bin adet konut inşa edilirken, 700 bininin de satışı gerçekleştiriliyor. Bu durum sektörün ekonomimizdeki yerini işaret ediyor. Sektörün büyüklüğü 2012’den bu yana gelişmiş ülkelerin çok üzerinde seyrediyor” diye konuştu. İnşaat sektörünün gelişimi için olarak yoğun çalışmalar yaptıklarını kaydeden Varank, şöyle devam etti:  “2020 bizim için geç. Biz MIPIM’e 2019’da adayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bunun için ne gerekiyorsa yapacağız.”

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

HÜRRİYET EMLAK - RE360 VE MIPIM GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNÜ BİR ARAYA GETİRDİ“Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360” 4 Aralık 2018 tarihinde başladı. Geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bir bakış açısı kazandırma kararlılığı ile yola çıkan RE360, geçen yıl gördüğü büyük ilgi üzerine bu yıl da iki gün olarak organize edildi.

Sektör paydaşlarının görüşlerini alarak dikkat ve özenle hazırlanan bu buluşmada, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra mesleki toplum örgütleri, gayrimenkul sektörü kadar ekonomiye yön veren ulusal ve uluslararası liderlerin katıldığı RE360, sektörün gündemini uzun süre meşgul edecek ve hatta geleceğine yön verecek açıklamalara sahne oldu.

700’ü aşkın üst düzey yönetici katıldı

FourSeasons Hotel İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirilen RE360’a 700’ü aşkın üst düzey yönetici katıldı.

Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, finansçı, danışman, bilişim teknolojicisi, akademisyen, şehir plancısı ve turizmciler oluşturdu. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Yardımcısı Fatma Varank’ın katılımıyla açılışın gerçekleştiği RE360, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ile Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ev sahipliğinde bu yıl ikinci kez gerçekleştirildi.

360 derecelik bakış açısıyla hazırlanmış RE360, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra aralarında Emlak Konut ve TOKİ’nin de bulunduğu kamu kuruluşları tarafından desteklenirken, özel sektör kuruluşları, ulusal ve uluslararası mesleki toplum kuruluşlarının da tam desteğini aldı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

İNŞAAT NOKTASI - YABANCILARA 12 MİLYAR DOLARLIK MÜLK SATIŞI HEDEFLENİYORÇevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019’da 12 milyar dolar değerinde mülkün yabancılara satışının hedeflendiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank,  RE360 Gayrimenkul  Konferansı'na katılarak emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yabancıya konut satışının artmaya devam etmesinin beklendiğini söyleyen Varank, "250 bin dolar bedelli gayrimenkul alan yabancılara Türk vatandaşı olma imkanı getirilmesiyle yabancıya satış eylül ayında yüzde 151 artışla ilk kez 5 bin sınırını aştı. Yabancıya satışın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz; yabancılara önümüzdeki sene yaklaşık 12 milyar dolarlık mülk satılmasını hedefliyoruz" dedi.

Gayrimenkul talebini düşürmenin aksine hızlandırıcı etkisi olan bir tasarruf modeliyle insanlann ev almasını hedeflediklerini anlatan Varank, "Nüfus artışı paralelinde konut ihtiyacı artarak devam ediyor, Türkiye'de yıllık 900 bin birim konut inşa ediliyor, 700 bin birim de satış gerçekleştiriliyor' diye konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Fatma Varank, şöyle konuştu:

"Sağlıksız yapı stokunu temizlemek ve yeniden inşa etmek için kentsel dönüşüm çalışmalarını fırsat görüyoruz; 53 ilde 237 riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülke genelinde 594 bin konutun dönüşmesi için gerekli adımlar atıldı. 30 ilde 140 kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı, proje ve faiz desteği olarak toplam 8.5 milyar lira kaynak aktarıldı. Gelecek 20 yılda 6.5-7 milyon riskli yapının yıkılarak dönüşeceğini öngörüyoruz"

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

KADINCA EMLAK - RE360’IN İKİNCİ GÜNÜNDE GELECEĞİ YENİDEN İNŞA ETME VE SEKTÖRE YENİ BAKIŞ AÇISI KAZANDIRMA KARARLILIĞI GÜNDEM OLUŞTURDU

Re360’ın ikinci gününde geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bakış açısı kazandırma kararlılığı gündem oluşturdu.

Aremas Gayrimenkul’ün ana sponsorluğundaki “Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360”ın ikinci gününde de tempo düşmedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra mesleki toplum kuruluşları, özel sektörün fikir liderleri, cazibe coğrafyaları olmaya kararlı şehirlerin ve kamu kuruluşlarının tam desteğiyle gerçekleştirilen “RE360”, ikinci gününde de 700’ü aşkın üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleştirildi. “Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360”ın ikinci gününde de geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bakış açısı kazandırma kararlılığını sürdürdü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ve JLL Ülke Başkanı – Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer’in ev sahipliğinde 4-5 Aralık 2018 tarihlerinde Four Seasons Hotel İstanbul Bosphorus’ta gerçekleştirilen “RE360”ta en heyecan yaratan bölümlerden biri de interaktif oylama oldu. Tüketici tercihlerindeki büyük değişim ve eğilimin yanı sıra gayrimenkulün tanınmayan yüzünü anlatan interaktif bir oylamanın sonuçları yayınlandı. Ortaya çıkan sonuçlar, tüm katılımcılar kadar tüketicinin nabzını tutan patronları da şaşırttı. Araştırma soruları, aynı zamanda interaktif oylamayla tüm katılımcılara yöneltilirken, vatandaşların cevapları ise şu şekilde oldu: fazladan 750 bin lirası olan kişiler yatırım önceliğini ticaret, emlak ve faizde değerlendireceğini belirtti.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

GENÇDUYU - TÜRKİYE'DE 19,5 MİLYON KONUT BULUNUYOR

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank: "Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'i şehirlerde yaşıyor. Yaklaşık 19,5 milyon konutun bulunduğu Türkiye'de nüfus artışına oranla konut ihtiyacı da artarak devam ediyor" Gayrimenkul sektöründe tüm bileşenler farklılık, yenilik, sürdürülebilir bir gelecek ve ortak yarar adına Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360 etkinliğinde bir araya geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'inin şehirlerde yaşadığını belirterek, "Yaklaşık 19,5 milyon konutun bulunduğu Türkiye'de nüfus artışına oranla konut ihtiyacı da artarak devam ediyor." ifadesini kullandı.

Danışmanlık şirketi Alkaş'tan yapılan açıklamaya göre, gayrimenkul sektöründe tüm bileşenler farklılık, yenilik, sürdürülebilir bir gelecek ve ortak yarar adına Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360 (Real Estate 360) etkinliğinde bir araya geldi.

"Geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bir bakış açısı kazandırma" kararlılığı ile yola çıkan RE360, geçen yıl gördüğü büyük ilgi üzerine bu yıl da iki gün olarak organize edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra mesleki toplum örgütlerinin, gayrimenkul sektörü kadar ekonomiye yön veren ulusal ve uluslararası liderlerin hazır bulunduğu etkinliğe, 700'ü aşkın üst düzey yönetici katıldı. Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, finansçı, danışman, bilişim teknolojicisi, akademisyen, şehir plancısı ve turizmciler oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun 2030'da 8,6 milyara, 2050'de 9,8 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü belirterek, nüfustaki bu artışın inşaat ve gayrimenkul sektörüne olan ilgiyi her geçen gün artırdığını bildirdi.

Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'inin şehirlerde yaşadığını aktaran Varank, yaklaşık 19,5 milyon konut bulunduğunu, nüfus artışına oranla her geçen gün Türkiye'de konut ihtiyacının artarak devam ettiğini vurguladı.

Varank, Türkiye'de yıllık 900 bin adet konut inşa edildiğini ve 700 bin sıfır konut satışı gerçekleştiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Bu durum sektörün ekonomimizdeki yerini işaret ederken, sektörün büyüklüğü 2012'den bu yana gelişmiş ülkelerin çok üzerinde seyrediyor. 2025 itibarıyla sektörün ekonomideki payının gelişmekte olan ülkelerde yüzde 16-17 bandında, gelişmiş ülkelerde de yüzde 10 ve üzeri olacağını tahmin ediyoruz. Sektörün gelişmesi için elimizden gelen katkıyı bakanlık adına sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünün gelişmesi adına bir dizi çalışmalarda bulunuyor. 2020 bizim için geç, biz MIPIM'e 2019'da adayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız."

 

- "Türkiye gayrimenkulde yüksek potansiyele sahip"

 

Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt ise RE360'ın, Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek değerlendirme yapmak için harika bir platform olduğunu bildirdi.

Teknolojinin gayrimenkul üzerine etkisinden bahsederek dijital ekonominin şirketleri nasıl değiştirdiğine ve nasıl olanaklar yarattığına değinen Bayazıt, her sektörde teknolojinin etkilerinin gittikçe daha fazla hissedildiğinin altını çizdi.

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Türkiye'nin gayrimenkulde yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. Aslında bu çalışma, bu buluşmanın stratejik ortağı haline gelen MIPIM'e giden yolda, gayrimenkulün Avrupa'daki ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan MIPIM'in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'de başlaması için uğraşımızın sonucu. Dolayısıyla RE360 ile bu sene MIPIM'i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik."

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, etkinliğin içeriğine ilişkin bilgileri paylaştı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

GENÇDUYU - ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKAN YARDIMCISI FATMA VARANK: TÜRKİYE'DE 19,5 MİLYON KONUT BULUNUYOR

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, "Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'i şehirlerde yaşıyor. Yaklaşık 19,5 milyon konutun bulunduğu Türkiye'de nüfus artışına oranla konut ihtiyacı da artarak devam ediyor." dedi.

Gayrimenkul sektöründe tüm bileşenler farklılık, yenilik, sürdürülebilir bir gelecek ve ortak yarar adına Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360 (Real Estate 360) etkinliğinde bir araya geldi.

"Geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bir bakış açısı kazandırma" kararlılığı ile yola çıkan RE360, geçen yıl gördüğü büyük ilgi üzerine bu yıl da iki gün olarak organize edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra mesleki toplum örgütlerinin, gayrimenkul sektörü kadar ekonomiye yön veren ulusal ve uluslararası liderlerin hazır bulunduğu etkinliğe, 700'ü aşkın üst düzey yönetici katıldı. Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, finansçı, danışman, bilişim teknolojicisi, akademisyen, şehir plancısı ve turizmciler oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun 2030'da 8,6 milyara, 2050'de 9,8 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü belirterek, nüfustaki bu artışın inşaat ve gayrimenkul sektörüne olan ilgiyi her geçen gün artırdığını bildirdi.

Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'inin şehirlerde yaşadığını aktaran Varank, yaklaşık 19,5 milyon konut bulunduğunu, nüfus artışına oranla her geçen gün Türkiye'de konut ihtiyacının artarak devam ettiğini vurguladı.

Varank, Türkiye'de yıllık 900 bin adet konut inşa edildiğini ve 700 bin sıfır konut satışı gerçekleştiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Bu durum sektörün ekonomimizdeki yerini işaret ederken, sektörün büyüklüğü 2012'den bu yana gelişmiş ülkelerin çok üzerinde seyrediyor. 2025 itibarıyla sektörün ekonomideki payının gelişmekte olan ülkelerde yüzde 16-17 bandında, gelişmiş ülkelerde de yüzde 10 ve üzeri olacağını tahmin ediyoruz. Sektörün gelişmesi için elimizden gelen katkıyı bakanlık adına sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünün gelişmesi adına bir dizi çalışmalarda bulunuyor. 2020 bizim için geç, biz MIPIM'e 2019'da adayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız."

"Türkiye gayrimenkulde yüksek potansiyele sahip"

Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt ise RE360'ın, Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek değerlendirme yapmak için harika bir platform olduğunu bildirdi.

Teknolojinin gayrimenkul üzerine etkisinden bahsederek dijital ekonominin şirketleri nasıl değiştirdiğine ve nasıl olanaklar yarattığına değinen Bayazıt, her sektörde teknolojinin etkilerinin gittikçe daha fazla hissedildiğinin altını çizdi.

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Türkiye'nin gayrimenkulde yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. Aslında bu çalışma, bu buluşmanın stratejik ortağı haline gelen MIPIM'e giden yolda, gayrimenkulün Avrupa'daki ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan MIPIM'in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'de başlaması için uğraşımızın sonucu. Dolayısıyla RE360 ile bu sene MIPIM'i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik."

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, etkinliğin içeriğine ilişkin bilgileri paylaştı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

DAILY SABAH - LOCAL REAL ESTATE SECTOR PREPARES TO HOST MIPIM TURKEY NEXT YEAR

Since the second RE360 Real Estate Gathering witnessed a great deal of participation at the national and international levels, the Turkish real estate world has rolled up its sleeves to finally welcome the Turkey edition of the world's largest real estate exhibition, MIPIM, for which much effort has been made over the last two years.

The two-day RE360 event, held for the second time, kicked off on Tuesday and brought together the movers and shakers of the Turkish real estate sector, relevant parties and stakeholders from investors to service providers.

Supported by the Environment and Urban Planning Ministry, more than 700 local and foreign high-level executives attended the event. The meeting, prepared by gathering the opinions of sector stakeholders, addressed the sector's agenda issues such as innovation, diversity, a sustainable future and common benefits.

The participation of MIPIM as a strategic partner is the event's most important development and is seen as the start of preparations for MIPIM's Turkey edition, for which the country has showed maximum effort in recent years.

MIPIM has so far seen a number of Turkish cities and hundreds of real estate developers presenting their ambitions concerning the reconfiguration of global urbanization and showcasing their projects. Last, some 250 Turkish companies attended the international real estate exhibition in Cannes, France, in March this year. Meanwhile, addressing the event, Environment and Urban Planning Deputy Minister Fatma Varank said Turkey expects to earn around $12 billion from real estate sales to foreigners in 2019.

Varank noted that there are around 19.5 million houses in Turkey, adding that compared to population growth, house need in the country is on the rise each day.

"While 900,000 units of housing are built in Turkey annually, 700,000 are sold. This situation points to the importance of the sector in our economy. The size of the sector in our country is much higher than that of the developed countries since 2012," she added.

Referring to MIPIM, Varank said, "We are a MIPIM candidate for 2019; 2020 is late for us. As the Environment and Urbanization Ministry, we will do whatever it takes for this."

On the other hand, Alkaş Chairman Avi Alkaş, the host of the event, said they believe the RE360 meeting will be very beneficial for the sector.
"We will ensure that the Turkish real estate sector is better prepared for the coming period, and we are determined to open it to the international arena," Alkaş noted.

On the other hand, Alkaş General Manager Yonca Aközer said they have been accompanying the world's largest real estate exhibition MIPIM for years together with sector representatives.

"The biggest difference of this year's RE360 gathering is that MIPIM, the biggest real estate fair in the world, is our strategic partner. This indicates that we will carry this work to the next year and to the international platform," she said.

"We have been negotiating with our French partner Reed MIDEM for MIPIM Turkey. We have planned the RE360 Gathering as a kind of preliminary preparation of the sector ahead of MIPIM Turkey," Aközer noted, adding that they have hosted attendees from Russia, Kazakhstan, the U.K., the Middle East and Italy during the two-day event.

Reed Exhibitions Europe Chairman Kumsal Beyazit indicated that RE360 is a good platform for the Turkish real estate sector to come together with international players to create future cooperation.

 

For the original news click here.

İNTERNET HABER - KONUT İHTİYACI ARTARAK DEVAM EDİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'inin şehirlerde yaşadığını belirterek, "Yaklaşık 19,5 milyon konutun bulunduğu Türkiye'de nüfus artışına oranla konut ihtiyacı da artarak devam ediyor." dedi.

Danışmanlık şirketi Alkaş'tan yapılan açıklamaya göre, gayrimenkul sektöründe tüm bileşenler farklılık, yenilik, sürdürülebilir bir gelecek ve ortak yarar adına Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360 (Real Estate 360) etkinliğinde bir araya geldi.

"Geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bir bakış açısı kazandırma" kararlılığı ile yola çıkan RE360, geçen yıl gördüğü büyük ilgi üzerine bu yıl da iki gün olarak organize edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra mesleki toplum örgütlerinin, gayrimenkul sektörü kadar ekonomiye yön veren ulusal ve uluslararası liderlerin hazır bulunduğu etkinliğe, 700'ü aşkın üst düzey yönetici katıldı. Katılımcı profilini yatırımcı, geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, finansçı, danışman, bilişim teknolojicisi, akademisyen, şehir plancısı ve turizmciler oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, dünya nüfusunun 2030'da 8,6 milyara, 2050'de 9,8 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü belirterek, nüfustaki bu artışın inşaat ve gayrimenkul sektörüne olan ilgiyi her geçen gün artırdığını bildirdi.

Türkiye'de halihazırda nüfusun yüzde 88'inin şehirlerde yaşadığını aktaran Varank, yaklaşık 19,5 milyon konut bulunduğunu, nüfus artışına oranla her geçen gün Türkiye'de konut ihtiyacının artarak devam ettiğini vurguladı.

Varank, Türkiye'de yıllık 900 bin adet konut inşa edildiğini ve 700 bin sıfır konut satışı gerçekleştiğini kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Bu durum sektörün ekonomimizdeki yerini işaret ederken, sektörün büyüklüğü 2012'den bu yana gelişmiş ülkelerin çok üzerinde seyrediyor. 2025 itibarıyla sektörün ekonomideki payının gelişmekte olan ülkelerde yüzde 16-17 bandında, gelişmiş ülkelerde de yüzde 10 ve üzeri olacağını tahmin ediyoruz. Sektörün gelişmesi için elimizden gelen katkıyı bakanlık adına sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörünün gelişmesi adına bir dizi çalışmalarda bulunuyor. 2020 bizim için geç, biz MIPIM'e 2019'da adayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ne gerekiyorsa onu yapacağız."

"Türkiye gayrimenkulde yüksek potansiyele sahip"
Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt ise RE360'ın, Türk gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek değerlendirme yapmak için harika bir platform olduğunu bildirdi.

Teknolojinin gayrimenkul üzerine etkisinden bahsederek dijital ekonominin şirketleri nasıl değiştirdiğine ve nasıl olanaklar yarattığına değinen Bayazıt, her sektörde teknolojinin etkilerinin gittikçe daha fazla hissedildiğinin altını çizdi.

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, Türkiye'nin gayrimenkulde yüksek bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Gayrimenkulün Büyük Buluşması olarak adlandırdığımız RE360, gayrimenkulü 360 derecelik bakış açısıyla, her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. Aslında bu çalışma, bu buluşmanın stratejik ortağı haline gelen MIPIM'e giden yolda, gayrimenkulün Avrupa'daki ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan MIPIM'in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'de başlaması için uğraşımızın sonucu. Dolayısıyla RE360 ile bu sene MIPIM'i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının bizlere sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik."

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, etkinliğin içeriğine ilişkin bilgileri paylaştı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

NAYN - YABANCILARA 12 MİLYAR DOLARLIK MÜLK SATIŞI HEDEFLENİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019’da 12 milyar dolar değerinde mülkün yabancılara satışının hedeflendiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, RE360 Gayrimenkul Konferansı’na katılarak emlak sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yabancıya konut satışının artmaya devam etmesinin beklendiğini söyleyen Varank, “250 bin dolar bedelli gayrimenkul alan yabancılara Türk vatandaşı olma imkanı getirilmesiyle yabancıya satış eylül ayında yüzde 151 artışla ilk kez 5 bin sınırını aştı. Yabancıya satışın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz; yabancılara önümüzdeki sene yaklaşık 12 milyar dolarlık mülk satılmasını hedefliyoruz” dedi.

Gayrimenkul talebini düşürmenin aksine hızlandırıcı etkisi olan bir tasarruf modeliyle insanların ev almasını hedeflediklerini anlatan Varank, “Nüfus artışı paralelinde konut ihtiyacı artarak devam ediyor; Türkiye’de yıllık 900 bin birim konut inşa ediliyor, 700 bin birim de satış gerçekleştiriliyor” diye konuştu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin de bilgi veren Fatma Varank, şöyle konuştu:

— Sağlıksız yapı stokunu temizlemek ve yeniden inşa etmek için kentsel dönüşüm çalışmalarını fırsat görüyoruz; 53 ilde 237 riskli alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülke genelinde 594 bin konutun dönüşmesi için gerekli adımlar atıldı. 30 ilde 140 kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edildi. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı, proje ve faiz desteği olarak toplam 8.5 milyar lira kaynak aktarıldı. Gelecek 20 yılda 6.5-7 milyon riskli yapının yıkılarak dönüşeceğini öngörüyoruz.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

TAKVİM - HEDEF MIPIM 2019

Türkiye’nin MIPIM’e 2019’da aday olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, ‘Bakanlık olarak ne gerekiyorsa yapacağız’ dedi.

Çevre ve Şehircilik BakanYardımcısı Fatma Varank, inşaatsektörünün gelişimi için yoğunçalışmalar yaptıklarını belirterek, "2020bizim için geç. Biz MIPIM'e 2019'daadayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığıolarak bunun için ne gerekiyorsayapacağız" dedi.Turkuvaz Medya Grubu'nun medyasponsoru olduğu Gayrimenkulün BüyükBuluşması-RE360'ta konuşanVarank, 2019'da yabancıyakonut satışından 12 milyardolar gelir beklendiğinihatırlattı. Birleşmiş Milletler'in2017 raporuna göre, dünyanüfusunun 2050 yılınakadar 10 milyara ulaşacağınıbelirten Fatma Varank,"2030'da bu rakamın8.6 milyara, 2050'de ise9.8 milyara ulaşacağıdüşünülüyor. Bu, inşaat vegayrimenkul sektörüne olanilgiyi artırıyor" diye konuştu.Türkiye'de nüfus artışınaparalel olarak her geçen günkonut ihtiyacının artarakdevam ettiğini dile getirenFatma Varank, yıllık 900 bin adet konutinşa edildiğini, bunların 700 bininin desatıldığını anlattı. Varank "Bu durumsektörün ekonomimizdeki yerini işaretediyor. Sektörün büyüklüğü 2012'den buyana gelişmiş ülkelerin çok üzerindeseyrediyor" değerlendirmesinde bulundu.

ÖN HAZIRLIK
Organizasyonun ev sahipliğini üstlenen Alkaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş da RE360'ın MIPIM'e giden yolda önemli olduğunu söyledi. Alkaş, "RE360, gayrimenkulün Avrupa'daki ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden biri olan MIPIM'in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye'de başlaması için uğraşımızın sonucu" açıklamasında bulundu. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer ise dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM'e sektör temsilcileriyle yıllardır eşlik ettiklerini belirterek, "MIPIM Türkiye için Fransız ortağımız Reedmidem ile görüşme halindeydik. RE360 Buluşması'nı MIPIM Türkiye öncesi sektörün bir tür ön hazırlığı olarak planladık. Rusya, Kazakistan, İngiltere, Ortadoğu ve İtalya'dan katılımcılarımızı ağırladık" dedi.

​STRATEJİK ORTAK GELDİ
RE360, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanı sıra, aralarında Emlak Konut ve TOKİ'nin de bulunduğu kamu kuruluşları tarafından destekleniyor.
RE360'IN ana sponsporluğunu Aremas üstlenirken; basın sponsoru Turkuvaz Medya Grubu oldu. MIPIM ise organizasyona bu yıl stratejik ortak olarak katıldı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

İTO HABER - HEDEF 12 MİLYAR DOLARLIK MÜLK SATIŞI

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019’da 12 milyar dolar değerinde mülkün yabancılara satışının hedeflendiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, 2019’da 12 milyar dolar değerinde mülkün yabancılara satışının hedeflendiğini söyledi.
RE360 Gayrimenkul Konferansı’nda konuşan Varank, yabancıya konut satışının önümüzdeki dönemde de artmaya devam edeceğini belirtti.
Varank, 250 bin dolar bedelli gayrimenkul alan yabancılara Türk vatandaşı olma imkanı getirilmesiyle yabancıya satışın eylül ayında yüzde 151 arttığını hatırlatarak, şunları dile getirdi: “Böylelikle yabancıya konut satışı ilk kez 5 bin sınırını aştı. Yabancıya satışın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını bekliyoruz. Yabancılara önümüzdeki sene yaklaşık 12 milyar dolarlık mülk satılmasını hedefliyoruz.”

Gayrimenkul talebini düşürmenin aksine hızlandırıcı etkisi olan bir tasarruf modeliyle insanların ev almasını hedeflediklerini anlatan Varank, “Nüfus artışı paralelinde konut ihtiyacı artarak devam ediyor. Türkiye’de yıllık 900 bin birim konut inşa ediliyor, 700 bin birim de satış gerçekleştiriliyor” diye konuştu.
Sağlıksız yapı stokunu temizlemek ve yeniden inşa etmek için kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu vurgulayan Varank, 53 ilde 237 riskli alanda çalışmaların sürdüğünü söyledi.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

SALOM - GAYRİMENKULÜN BÜYÜK BULUŞMASI

Aremas Gayrimenkul’ün ana sponsorluğundaki ‘Gayrimenkulün Büyük Buluşması-RE360’ 4-5 Aralık’ta  gerçekleşti. Etkinliğe, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yanı sıra mesleki toplum kuruluşları ve özel sektörün fikir liderleri katıldı. Geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bakış açısı kazandırma kararlılığı ana temayı oluşturdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ve JLL Ülke Başkanı, Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer’in ev sahipliğindeki ‘RE360’ta heyecan yaratan bölümlerden biri de interaktif oylama oldu. Tüketici tercihlerindeki eğilimin yanı sıra gayrimenkulün tanınmayan yüzünü anlatan araştırmanın sonuçları yayınlandı. Çıkan sonuçlar, katılımcılar kadar tüketicinin nabzını tutan yöneticileri da şaşırttı. Araştırma soruları, aynı zamanda interaktif oylamayla katılımcılara yöneltilirken, vatandaşların cevapları şu şekilde oldu: Fazladan 750 bin lirası olanların yatırım önceliğini ticaret, emlak ve faizde değerlendireceğini ortaya çıktı.

Avi Alkaş konuşmasında Türkiye’nin yüksek bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti ve “Gayrimenkulün Büyük Buluşması RE360, gayrimenkulü her açıdan tüm paydaşlarıyla birlikte irdeleyerek ve ortak akıl bulmaya çalışarak bir araya getirmeyi hedeflediğimiz bir çalışma. Bu çalışma, bu buluşmanın stratejik ortağı haline gelen MIPIM’e giden yolda, gayrimenkulün Avrupa ve dünyadaki en önemli etkinliklerinden olan MIPIM’in önümüzdeki yıldan itibaren Türkiye’de başlaması için uğraşımızın sonucu. Dolayısıyla RE360’la bu sene MIPIM’i, stratejik partnerimiz yapmak suretiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteği ve sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının sağlamış oldukları sponsorluk desteğiyle bugünlere getirdik” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

GAYRİMENKUL TÜRKİYE - SEKTÖRE YENİ BAKIŞ AÇISI KAZANDIRMAK

4-5 Aralık tarihlerinde Four Seasons Hotel İstanbul'da gerçekleştirilen RE360 etkinliğinin gündeminde “geleceği yeniden inşa etme ve sektöre yeni bir bakış açısı kazandırma kararlılığı” vardı.

RE360, 4-5 Aralık tarihlerinde Four Seasons Hotel İstanbul’da gerçekleştirildi. İçeriği sektör paydaşlarının görüşleri ile şekillenen buluşma, bu sene MIPIM’in stratejik ortaklığında düzenlendi. Etkinlikte her biri kendi alanında uzman 42 konuşmacı ve 18 oturumun yanı sıra tüketicinin gayrimenkule bakış açısındaki değişimi ölçen interaktif bir oylama da gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarından birini gerçekleştiren Reed Exhibitions Avrupa Başkanı Kumsal Bayazıt, sözlerine RE360’un Türkiye gayrimenkul sektörünün uluslararası oyuncular ile bir araya gelerek çevremizi ve geleceğimizi oluşturması için ideal bir platform olduğunu belirterek başladı. Bayazıt, teknolojinin gayrimenkul üzerine etkisinden bahsederek dijital ekonominin şirketleri nasıl değiştirdiğine ve nasıl olanaklar yarattığına değindi. Her sektörde teknolojinin etkilerinin gittikçe daha fazla hissedildiğinin altını çizen Bayazıt, dijital devrimin gayrimenkul oyuncularına da bu önemli değişime ayak uydurarak yeni fırsatları yakalaması gerektiğini belirtti.

“Yaşanan kriz insanların krizi”

RE360’ın ikinci gününde gerçekleşen konuşmalardan biri de Konda Araştırma Genel Müdürü Bekir Ağırdır’a aitti. Modern toplumun değişmesiyle birlikte emlak sektöründeki değişimden bahseden Bekir Ağırdır, konuşmasında “Karşılaşılan bu kriz günlükleri aslında reddeden bir kriz değil çağa değişimin gerektirdiği yeni kurumları, kuralları oluşturamıyor olmasından kaynaklı. Bu durum devlet meseleleri için, hukuk meselesi için, iletişim meselesi için, pazarlama içinde bu şekilde. Dolayısıyla zamandan, mekandan bağımsız bir hayatın ve küresel bir hayatın ürettiği dinamiklerin gerektirdiği kurumları yönetememelerinden kaynaklı yaşanan bir kriz olduğunu söyleyebiliriz. Bu yaşanan kriz kendi çapında yaşıyor ve biz hala sanayi toplumu olabilmenin yanı sıra kalkınma gibi, eğitim gibi meselelerin yanı sıra bir de bilgi toplumu olmanın yeni problemleri ile karşılaştığımızdan dolayı Türkiye meseleleri diğer ülkelere göre biraz karmaşık görünüyor. Özet itibariyle bu kriz insanların krizi. Dolayısıyla yeni bir hayat var karşımızda. Bu kuralları buna göre oluşturabilmek meselesi var. Çünkü yeni çağın hayatı, metropollü ve bütün dünyanın da üçte ikisini oluşturuyor,” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Rusya arasında serbest ticaret anlaşmalarının imzalanması için görüşmeler sürüyor

Rusya Federasyonu Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Temsilcisi Aydar Gashigullin, “Gayrimenkul Sektöründe Türkiye – Rusya İşbirlikleri” başlıklı konuşmasında “Türkiye ve Rusya hükümetlerinin gelişen ilişkileri sonucunda iki ülke arasında birtakım serbest ticaret anlaşmalarının imzalanması için görüşmeler hızla devam etmekte. Bu anlaşmanın imzalanmasından sonra ülkeler arasındaki ticaret ve konut satışlarında hareket olmasını bekliyoruz,” diye ifade etti.

Singapur sürdürülebilir ve yaşanılabilir kent olma hedefine nasıl ulaştı?

DP Architects Direktörü, ULI Üyesi Hui Min Chan ise “Sürdürülebilir, Yaşanılabilir, Akıllı Singapur’dan Dersler” adlı sunumunda Singapur’un sürdürülebilir ve yaşanılabilir şehir hedefine nasıl ulaştığı, kamu ve özel sektörün işbirliğine nasıl katkı sağladığıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Aremas Gayrimenkul ana sponsorluğunda, Tekfen Gayrimenkul, Kuzu Grup, Turkcell, Proplan, Akademetre, Four Seasons, Schindler, Jules Verne, Reidin, Sabah, A Haber, Çoknet Medya sponsorluğunda ve Turkuvaz Medya Grubu basın sponsorluğunda düzenlendi.

 

Haberin orijinali için buraya tıklayınız.

HABERTÜRK - MIPIM, TÜRKIYE’YE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTI

Avi Alkaş "Şuanda yabancı yatırımcı, yaratılan algı nedeniyle Türkiye’ye sıcak bakmıyor. Bu değiştirmenin en önemli yolu da büyük uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmak” diyor.

İlgililer hatırlayacaktır. İlki 5-6 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşen gayrimenkul sektörünün büyük buluşması “RE360” sektörün farklı taraflarını bir araya getirmişti. Bu yıl 4-5 Aralık tarihinde ikinci kez düzenlenecek RE360 öncesinde Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Genel Müdürü Yonca Aközer ile bir araya geldik. Zirve ile ilgili en sıcak gelişme, Aralık 2018'deki RE360'a, MIPIM'in stratejik ortak olarak katılacak olması. Bu, iki yıldır İstanbul'da düzenlenmesi için uğraş verilen MIPIM'in Türkiye'ye bir adım daha yaklaştığı anlamına geliyor.

TÜM PAYDAŞLAR BİR ARADA

Avi Alkaş anlattı:"MIPIM'in RE360 için bu yılki hedefi yüzde 10 uluslararası katılımcı getirmek (Avrupa ve Ortadogu). Aslında biz 2017 yılında MIPIM Türkiye için el sıkışmıştık. Bunun üzerine biz onIara RE360'ı yapalım siz ne zaman uluslararası yatırımcıyı getirirseniz anlaşalım dedik. RE360'ın ilkinde de oldukça büyük bir başarı kaydettik. Yatırımcı-geliştirici, mimar, sektör tedarikçisi, banka-fon şirketi, danışman, bilişim teknolojicisi ve kamu kuruluşlarından oluşan 221 gayrimenkul sektörr lideri, 209 tedarikçi, 93 kamu temsilcisi, 29 akademi ve dernek, 43 finansal kuruluş bir araya gelmişti. RE360 özelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da olmasını istedik. Aslında tüm sektördeki ortak paydaşları bir araya getirerek biraz daha kurumsallaşma ve markalaşma üzerine gitmek istedik. 4-5 Aralık'ta gerçekleştireceğimiz RE360 konferansında da MIPIM Türkiye'nin tohumlarını atmış olacağız.

MİLLİYET - GAYRİMENKUL DÜNYASI İSTANBUL'A GELİYOR

EKONOMi SERViSi

Uluslararası Gayrimenkul Fuarı MIPIM'in, 2019'da İstanbul'da düzenlenmesi hedefleniyor. Türk gayrimenkul sektörünü tüm bileşenleriyle biraraya getirmek amacıyla 2017'de gerçekleşen “RE360”, bu yıl 4-5 Aralık'ta İstanbul'da yapılacak. “RE360”a MIPIM de stratejik ortak olarak katılacak.

MIPIM için sınav

Düzenlenen basın toplantısında bilgi veren Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, "Aralık 2018'de ikincisini gerçekleştireceğimiz RE360'a, MIPIM'in stratejik ortağımız olarak katılacak" dedi.

Alkaş, "MIPIM Türkiye'nin geleceğini müjdelemek isteriz. MIPIM'in RE360 için bu yılki hedefi Avrupa ve Ortadoğu'dan %10 uluslararası katılımcı getirmek. 2017'de MIPIM Türkiye için el sıkışmıştık. Bunun üzerine biz onlara RE360'ı yapalım siz ne zaman uluslararası yatırımcıyı getirirseniz dedik. RE360'ın ilkinde de büyük bir başarı kaydettik. İkincisine stratejik ortak olarak katılacaklar. Bu MIPIM Türkiye için bir sınav olacak" dedi.

Algıyı değiştirecek

"RE360 konferansında MIPIM Türkiye'nin tohumlarını atmış olacağız" diyen Alkaş, şöyle konuştu: "MIPIM'i burada yapmamız için bizden istenen; yoğun bir katılımcı sayısını sağlayabilmek. Yakın coğrafyamız için, Karadeniz ülkeleri için İstanbul'daki bir etkinliğe gelmek çok daha kolay ve ekonomik. Şu anda yabancı yatırımcı, yaratılan algı sebebiyle Türkiye'ye sıcak bakmıyor. Bu durum yalnızca Batı Av­ rupa ya da Amerika'dan gelen yatmmcılar için de geçerli bir durum değil, Ortadoğu'dan gelen yatırımcı için de geçerli bir durum."

'KONGRE TURiZMiNi GELiŞTiRMELiYiZ'

Alkaş Yönetim Kurulu Baskanı Avi Alkaş, İstanbul'un 15-20 milyon turist çekebilecek potansiyeli oldugunu ancak yurtdışından İstanbul'a gelmek istemeyen insanlann olduğunu söyledi. Bunun sebebinin dış basına yansıyan savaş algısı olduğunu belirten Alkaş, "Bunu değistirmemiz lazım. Bunu değiştirmenin en önemli yolu da RE360 gibi mesleki etkinliklerden geçiyor. Bizim burada yapacağımız bu tür uluslararası etkinliklerle yatırımcıların İstanbul'da buluşmasını sağlayabilirsek şehrin kongre turizmine ivme kazandırmasını sağlayabiliriz" dedi.

Alkaş, şu bilgileri verdi: "Sponsorlarımız; MIPIM, Aremas, Tekfen, Proplan, Akademetre. Sektör 360 derece bakış açısı ile alınacak. Bu yıl ilk defa RE360'a tüketiciye yönelik araştırma, mimarlar oturumu gündeminde olan konular. Sektörün nabzını tutan oturumlar olacak."

DÜNYA - “MIPIM AVRASYA” IÇIN YEŞIL IŞIK YANDI ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, "2 sene gecikmeli de olsa MIPIM Tiirkiye'nin geleceğini müjdelemek istiyoruz. Tohumlar RE360'ta atllacak” dedi.

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, geyrimenkulün dünyadaki en önemli fuarlarından MIPIM’in Türkiye'ye getirilmesini yeniden gündeme aldıklarını, bu konuda önemli gelişmeler olduğunu söyledi. Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer'le birlikte düzenlediği basın toplantısında konuşan Avi Alkaş, "2017'de MIPIM Türkiye'de olacaktı. Darbe gibi olaylar nedeniyle gerçekleşmedi. 2019'da gerçekleştirilmesini gündeme aldık. Yeşil ışığı yaktık.15 gün önce İtalya'da konuyu görüştük” dedi. Bu konuyla ilgili son gelişmeleri ve bu yıl 2'ncisi düzenlenecek olan RE360 etkinliği hakkında bilgi veren Avi Alkaş, şöyle konuştu:

“MIPIM, RE360'a stratejik ortağımız olarak katılacak”

“MIPIM’i 2017’de Türkiye’ye getirme projesi gecikince Gayrimenkulün Büyük Buluşması RE360’ı gerçekleştirdik. Önemli uluslararası uzman ve konuşmacılar katıldı. 221 gayrimenkul sektör lideri, 209 tedarikçi, 93 kamu temsilcisi, 29 akademi ve dernek, 43 finansal kuruluşu, 76 basın temsilcisi, 16 oturumda 35 konuşmacı ile toplam 671 üst düzey bir araya geldi. Bu yıl da ikincisi 4-5 Aralık’ta gerçekleşecek. MIPIM’in stratejik ortağımız oalrak katılacağını belirtmek isteriz. Ayrıca 2 sene gecikmeli olarak da olsa MIPIM Türkiye’nin geleceğini müjdelemek isteriz. MIPIM Türkiye bir adım daha yaklaştı, MIPIM’in RE360 için bu yılki hedefi %10 uluslararası katılımcı getirmek. RE360 konferansında MIPIM Türkiye’nin tohumlarını atmış olacağız. Relx Group Teknoloji Forumu Yönetim Kurulu Başkanı ve Reed Exhibitions Avrupa Bölge Başkanı, yurtdışındaki gururlarımızdan biri, başarılı bir Türk işkadını Kumsal Bayazıt konuşmacılarımız arasında yer alacak. MIPIM’I burada yapmamız için bizden istenen; yoğun bir katılımcı sayısı ve uluslararası ilgi. Yakın coğrafyamız için, Karadeniz ülkeleri için İstanbul’da etkinliğe gelmek çok daha kolay ve ekonomik. Şu anda yabancı yatırımcı, yaratılan algı sebebiyle Türkiye’ye sıcak bakmıyor. Bu durum Ortadoğulu yatırımcı için de geçerli. Öte yandan çok canlı bir iç pazarımız var. Türkiye’deki kentleşme ve bölgelerdeki şaşırtıcı gelişim çok önemli. Bu doğal olarak bir şehirleşme ihtiyacı getiriyor. İstanbul 15-20 milyon turist cekebilecek potansiyele sahip bir şehir ancak yurtdışından hala İstanbul'a gelmek istemeyenler var. Sebebi dış basına yansıyan savaş algısı. Bunu değiştirmenin en önemli yolu da RE360 gibi mesleki etkinliklerden geçiyor. Şu ana kadar belli olan 2018 sponsorlarımız; Başta MIPIM olmak üzere Aremas, Tekfen, Proplan, Akademetre oldu."

NUSRET’E 1,5 YILDIR TÜRKİYE’DE YER AÇTIRAMIYORUZ

Alkaş, genel piyasa durumu ile ilgili de şu açıklamaları yaptı:

•Türkiye'de AVM sayısı 406 oldu. Bunlarda 12 milyon metrekare kiralanabilir alan var. Boşluk oranı ortalama yüzde 10 civarındadır. AVM'lerde yeme içme oranları hızla artıyor.

•Hiper marketlerden markete geçiş gözleniyor. Büyük mağazacılık yerine küçük mağazacılık gelişiyor..

•Yurtdışı mağazacılıkta önemli gelimeler var. Zincirler yurtdışını tercih ediyor. 1,5 yıldır Nusret'e Türkiye'de yer açtıramıyoruz. Haklı da çünkü yurtdışında bir steak 120 dolara satılabiliyor.

•Son birkaç yıldır Türk yatırımcıların yurtdışında gayrimenkul aldıklarını görüyoruz.

•Türkiye'de de gayrimenkul yatırımcısı büyük yurt açığını gördü. Biz de bu konuda çalışma yapıyoruz.

"Perakende parkları olmalı"

•Kamu arazilerinin TOKİ üzerinden halka açılması umalım kesintiye uğramaz. Çarkm dönmesi icin finansman ve fonlara ihtiyac var. Türkiye'de iş yapılabilirliğini göstermeliyiz. Savaş ülkesi değiliz. Savaş ekonomisi yok. Kentlerimiz rahat.

•Abdi ipekçi, İstiklal, Bağdat gibi caddeler, AVM gibi ele alınmalı. Abdi lpekçi'de biz çalışma yapacağız. Semtlerde sivil insiyatifler oluşmalı ki bunlar, önemli caddeleri bu şekilde planlayabilsinler. Caddeler, yurtdışındaki gibi perakende parkları olarak tasarlanmalı. Daha önce organize perakende bölgeleri gündeme gelmişti. Bunlar gerçekletirilmeli.